We wszystkich krajach UE został wprowadzony obowiązek posiadania sterylnych narzędzi w gabinetach medycznych (czyli także w gabinetach stomatologicznych, kosmetycznych, fryzjerskich, tatuażu, SPA, czy nawet weterynaryjnych). Ma to na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia pacjenta podczas zabiegu, z użyciem narzędzi wielokrotnego użytku. Powołując się na rozporządzenie ministra zdrowia, sanepid ma prawo skontrolować gabinet pod kątem wywiązania się z obowiązku uchwalonego przez UE. Ustawodawca przewidział dwa rozwiązania dla dalszego funkcjonowania gabinetu. Sterylizacja narzędzi poza gabinetem (w sterylizatorni zewnętrznej), bądź zakup autoklawu.

Pierwsza forma sprawdzała się jeszcze kilka lat temu, kiedy to punkty świadczące tego typu usługi funkcjonowały w każdym niemal mieście w Polsce. Niestety, zaostrzające się przepisy w pierwszym kroku dosięgnęły właśnie ten sektor działalności, narzucając tak rygorystyczne wymogi, że wiele z punktów przestało istnieć a te co pozostały znacząco podniosły cennik swych usług. W połączeniu z kosztami transportu i co najważniejsze - stratą czasu, sterylizacja poza gabinetem przestała obyć opłacalna.

Rozważając drugie rozwiązanie, wiele osób ulega przeświadczeniu, że zakup autoklawu doprowadzi do ogromnych wydatków (zakup, serwis, czy eksploatacja) i stara się ograniczać te koszty do minimum. Czy jednak takie rozumowanie jest właściwe? Czy kupując tani autoklaw nie narazimy się na większe wydatki związane z jego posiadaniem? A może lepiej kupić autoklaw markowy, którego bezpieczna eksploatacja będzie gwarantowana obecnością autoryzowanego serwisu?

W poszczególnych zakładkach naszej strony odpowiadamy na najczęściej pojawiające się pytania, dotyczące właściwego doboru sterylizatora.


Zapraszamy  przeczytaj zanim kupisz!