OPAKOWANIA DO STERYLIZACJI

Sprzęt przeznaczony do sterylizacji po dezynfekcji, umyciu, wysuszeniu, sprawdzeniu funkcjonowania, należy we właściwy sposób opakować. Opakowanie powinno zabezpieczać sterylizowane wyroby przed zakażeniem drobnoustrojami po procesie sterylizacji, w czasie wyładowania z komory sterylizatora, przechowywania i transportu do miejsca użycia. Najpopularniejszym dziś opakowaniem stosowanym w polskich gabinetach zabiegowych są koperty samoklejące. Łatwe w użyciu i wygodne w przechowywaniu dedykowane są dla osób sterylizujących podobne rozmiarowo narzędzia. W przypadku różnych długości, bądź szerokości narzędzi zaleca się zakup rękawów foliowych, których aranżacja w dopasowaniu do konkretnego narzędzia jest dużo większa aniżeli w przypadku kopert.


TESTERY STERYLIZACJI

Zgodnie z przepisami, każdy autoklaw przed rozpoczęciem pracy powinien zostać poddany testowi potwierdzającemu jego sprawność. Najpopularniejszym a zarazem najdokładniejszym testem jest test Helixa, który sprawdza obecność próżni w komorze sterylizacyjnej. Ulubionym testem Sanepidu jest Sporal, bądź testy biologiczne. Oprócz tego na rynku oferowane są równie skuteczne testy Bowie Dicka. Z tej grupy technik sterylizacji powinien wybrać jeden i za jego pomocą kontrolować autoklaw. Tylko prawidłowe przejście testu zezwala na dopuszczenie urządzenia do pracy.

Kolejnymi testami, są wskaźniki dokumentujące prawidłowe przeprowadzenie cyklu. Każdy pakiet ochronny powinien być wyposażony w pasek testowy, potwierdzający obecność wsadu w komorze sterylizacyjnej. 


PŁYNY DEZYNFEKUJĄCE

Preparaty służące do odkażania narzędzi przed poddaniem ich procesowi mycia. Niezbędne w celu uniknięcia zakażenia podczas przygotowywania pakietów przeznaczonych do sterylizacji.

torebki i rękawy do sterylizacji narzędzi Tinget GmbH